ARTIST
& ACT MUSIC STYLE GUIDE
JAZZ
ARTISTS | BLUES
and RHYTHM & BLUES ARTISTS |
VARIETY
ARTISTS | TEACHER
RECITALS
-
URBAN-INDIE
ARTISTS |
CLICK ON CONCERT TIMES FOR MORE INFORMATION
| ||||||||||||||
THURSDAY | FRIDAY | SATURDAY | SUNDAY | MONDAY | TUESDAY | WEDNESDAY | THURSDAY | FRIDAY | SATURDAY | SUNDAY | MONDAY | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
VENUE |
8 |
9 |
10 |
11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
VENUE | |
BARRIE
CITY HALL |
12:00
p.m. |
9:15
a.m. | 12:00
p.m. "Jazz Goes To College" - Ewen Farncombe 5:00 p.m. Eleanor Honey | 12:00
p.m. Robi Botos 6:30 p.m. Lindsey Trew |
12:00
p.m. Fern Lindzon 4:30 p.m. Shannon Barks 6:00 p.m. Michelle Harper 8:00 p.m. "Evans Heaven" - The Adrean Farrugia Trio |
12:00
p.m. John Roney & Tevet Sela 5:30 p.m. Mitzi & Demi Langfield-Petrides 8:00 p.m. Erroll Garner "Concert By The Sea" - The Paul Hoffert Trio | 12:30
p.m. Irina Tsernikova 3:00 p.m. Cheryl Graham 6:00 p.m. TBA 8:00 p.m. The Skyliners Big Band | 12:00
p.m. Joe Sealy & Paul Novotny 5:30 p.m. Laurie Nichol | BARRIE
CITY HALL - THE ROTUNDA | |||||
BARRIE
FARMERS' MARKET |
9:00
a.m. | 9:00
a.m. The Barrie Saxophone Quartet |
BARRIE
FARMERS' MARKET | |||||||||||
BARRIE PUBLIC LIBRARY - DOWNTOWN | 11:30
a.m. Trillium Jazz South | 11:30
a.m. The Floyd Hall Duo | 10:30
a.m. Family Jazz Time The Russ Strathdee Trio |
BARRIE PUBLIC LIBRARY - DOWNTOWN | ||||||||||
BARRIE
PUBLIC LIBRARY - PAINSWICK |
11:30
a.m. Richard Whiteman & Reg Schwager | 11:30
a.m. Alma Latina | 11:30
a.m. The Birdland Trio w/ Bob Livingston | BARRIE
PUBLIC LIBRARY - PAINSWICK | ||||||||||
BARRIE YACHT CLUB | 3:00
p.m. Jazz-Mandhu | BARRIE YACHT CLUB | ||||||||||||
BRADFORD -WEST GWILLIMBURY PUBLIC LIBRARY | 2:00
p.m. Avery Raquel |
BRADFORD -WEST GWILLIMBURY PUBLIC LIBRARY | ||||||||||||
BREWERY BAY FOOD CO. | 2:00
p.m. The Joe Huron Trio w/ Pat LaBarbera | BREWERY BAY FOOD CO. | ||||||||||||
THE
BRIARS
- JACKSON'S POINT, GEORGINA | 6:00
p.m. Larry Baguley | 6:00
p.m. Dinner-Dance with DJ Roberts | 6:00
p.m. Larry Baguley | 6:00
p.m. Dinner-Dance with DJ Roberts | THE
BRIARS
- JACKSON'S POINT, GEORGINA | |||||||||
THE CAMPHILL STORE | 2:30
p.m. David Chun | THE CAMPHILL STORE | ||||||||||||
CANVAS
AND CABERNET | 8:00
p.m. Andy Earl | 2:00
p.m. TBA | 5:00
p.m. Cam Brown 8:00 p.m. Andy Earl | 8:00
p.m. Cam Brown | 2:00
p.m. Aura | CANVAS
AND CABERNET | ||||||||
CASA CAPPUCINO | 6:30
p.m. The Blues Birds | CASA CAPPUCINO | ||||||||||||
DONALEIGH'S IRISH PUBLIC HOUSE | 10:00
p.m. M & B |
10:00
p.m. The Royal Pains | 10:00
p.m. Fish Head | 7:00
p.m. TBA | 9:00
p.m. Josh Morgan & Kyle Charron | 9:30
p.m. East End Trend | 10:00
p.m. The High Drive | 10:00
p.m. The Shawn Steinhart Trio | DONALEIGH'S IRISH PUBLIC HOUSE | |||||
ERA
67, ORILLIA | 6:00
p.m. Grant Lauer | 6:00
p.m. Liz Anderson | 6:00
p.m. Mark Stewart | 2:00
p.m. TBA | ERA 67 | |||||||||
FOXX LOUNGE ROCK BAR & HOTDOGGERY | 8:30
p.m. - Teenage Wasteland - Loyalist - Heavy Hand | 8:30
p.m. - Nothing Box - The Lad Classic - In Search Of Solace | 8:30
p.m. TBA | 7:00
p.m. Laffy Taffy Tuesday | 8:00
p.m. "Call it What You Want" Jam Night | 8:30
p.m. TBA | 8:30
p.m. TBA | FOXX LOUNGE ROCK BAR & HOTDOGGERY | ||||||
GIBSON
CENTRE FOR COMMUNITY, ARTS & CULTURE - ALLISTON | 7:00
p.m. Open Mic - Hosted By Heather Reid | 8:00
p.m. "EmilySongs" - Tony Quarrington & Julie Michels | 7:30
p.m. Whiskey Jack - Stories of Stompin' Tom | GIBSON
CENTRE FOR COMMUNITY, ARTS & CULTURE - ALLISTON | ||||||||||
HERITAGE
PARK - CENTRE STAGE |
The
Urban Village Concert Series | The
First Peoples Concert Series 6:00 p.m. TBA 7:30 p.m. Lacey Hill 8:30 p.m. The Robbie Antone Group |
10:30
a.m. |
| HERITAGE
PARK - CENTRE STAGE | |||||||||
INNISFIL
PUBLIC LIBRARY - COOKSTOWN | 11:30
a.m. Northern Latitude | INNISFIL
PUBLIC LIBRARY - COOKSTOWN | ||||||||||||
INNISFIL
PUBLIC LIBRARY - LAKESHORE | 1:00
p.m. Amanda Tosoff | INNISFIL
PUBLIC LIBRARY - LAKESHORE | ||||||||||||
JACKSON'S
POINT, GEORGINA - THE PARKETTE |
The
Red Barn Concerts Series | JACKSON'S
POINT, GEORGINA - THE PARKETTE | ||||||||||||
KENZINGTON BURGER BAR | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band | 10:00
p.m. Live Band |
KENZINGTON BURGER BAR | |
LAKE
SIMCOE ARMS - JACKSON'S POINT, GEORGINA | 8:30
p.m. Soroja | 9:00 p.m. TBA | 8:30
p.m. Grant Fullerton | 9:00
p.m. TBA | LAKE
SIMCOE ARMS - JACKSON'S POINT, GEORGINA | |||||||||
MIDLAND CULTURAL CENTRE | MAY
25 8:00 p.m. Morgan Davis | MAY
31 8:00 p.m. Duncan McCue | JUNE
3 8:00 p.m. "Take It Easy" - Eagles Show | JUNE
6 7:30 p.m. Steve Paikin | JUNE
10 8:00 p.m. Brent And Sarah | 8:00
p.m. "Song Remains The Same" - Zepology | MIDLAND CULTURAL CENTRE | |||||||
MIDLAND PUBLIC LIBRARY | 3:00
p.m. Jo Gravelle | 1:00
p.m. Joe Poirier | MIDLAND PUBLIC LIBRARY | |||||||||||
THE NORTH RESTAURANT | 8:00
p.m. Joe Poirier |
THE NORTH RESTAURANT | ||||||||||||
ROYAL
CANADIAN LEGION | 7:00
p.m. Jam Night | 8:00
p.m. Moose Crossing | 8:00
p.m. DJ Paul Rogers | 8:00
p.m. The Skyliners Big Band | 8:00
p.m. Memphis Mudd | 8:00
p.m. DJ Paul Rogers & Jimmy G Hypnotist | ROYAL
CANADIAN LEGION | |||||||
ROYAL VICTORIA HEALTH CENTRE |
11:30
a.m. Jazz-Mandhu | 11:30
a.m. Jeff Shawcross & Frank Arsenault | 11:30
a.m. Adrien Robitaille | 11:30
a.m. Joe Garrisi |
ROYAL VICTORIA HEALTH CENTRE | |||||||||
STICKY
FINGERS BAR & GRILL | 8:00
p.m. Ian Ross & The Joe Huron Group | 9:30
p.m. "Practacally Petty" Show | 9:30
p.m. Smokey Monaghan | 2:00
p.m. The Joe Huron Trio w/ Ted Quinlan |
8:00
p.m. | 8:00
p.m. Mike Battram & The Joe Huron Group | 9:30
p.m. The Jack De Keyzer Band | 9:30
p.m. The Paul James Band | 1:00
p.m. The Climax Jazz Band | 8:00
p.m. Open Jam Session with Rob Drake & Brett Caswell | STICKY
FINGERS BAR & GRILL | |||
TARA
INDIAN CUISINE | 6:00
p.m. The Beverly Taft Duo | 6:00
p.m Norris Vines |
6:00
p.m. The Stacie McGregor Duo |
6:00
p.m. | TARA
INDIAN CUISINE | |||||||||
TRIBECA WHISKEY & SCOTCH BAR | 10:30
p.m. Cantor's Set | 2:00
p.m. | 2:00
p.m. The Ken Meyer Trio | 10:30
p.m. The Greg Hardy Trio | 2:00
p.m. Joe Adamick 10:30 p.m. The Blues Connection | 2:00
p.m. P.J. & OLI | TRIBECA WHISKEY & SCOTCH BAR | |||||||
UPTOWN THEATRE | Special
Presentation Movies 4:00 p.m. "Bill Evans: Time Remembered" 7:00 p.m. "I Called Him Morgan" | UPTOWN
THEATRE - BARRIE FILM FESTIVAL | ||||||||||||
THURSDAY | FRIDAY | SATURDAY | SUNDAY | MONDAY | TUESDAY | WEDNESDAY | THURSDAY | FRIDAY | SATURDAY | SUNDAY | MONDAY | |||
8 |
9 |
10 |
11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
This Schedule
Is Subject To Change Without Notice
Current to JUNE 14, 2017